Historia - Agnella S.A.

O firmie

Historia

przekonaj się o naszej pasji i profesjonalizmie

Historia Fabryki Dywanów Agnella sięga połowy lat 70-tych. Podjęto wtedy decyzję o zlokalizowaniu nowego zakładu produkcyjnego w Białymstoku - wówczas jednego ze znaczących centrów krajowego przemysłu tekstylnego. W 1976 r. rozpoczęto budowę fabryki, która trwała cztery lata.

Z początkiem lat 80-tych rozpoczął się intensywny rozwój produkcji.

Rok 1991 kończy okres funkcjonowania Agnelli, jako przedsiębiorstwa państwowego. Dobre wyniki finansowe skłoniły ówczesną dyrekcję do podjęcia działań prywatyzacyjnych, które ostatecznie sfinalizowano 18 lutego 1991 r. Tym samym staliśmy się jednym z pierwszych polskich sprywatyzowanych przedsiębiorstw. Od 1993 roku firma funkcjonuje jako spółka akcyjna z polskim kapitałem prywatnym.

W lipcu 2015 r. Brintons Carpets Limited, spółka prawa brytyjskiego, stała się akcjonariuszem większościowym FD Agnella S.A.
Firma Brintons to brytyjska marka o uznanej pozycji na rynkach Europy, Ameryki, Australii oraz będąca w posiadaniu The Carlyle Group – jednego z największych światowych funduszy Private Equity. Na skutek transakcji Agnella wchodzi w skład organizacji o globalnym zasięgu z mocną perspektywą długotrwałego rozwoju spółki.

Trwający od kilkunastu lat dynamiczny rozwój naszej firmy sprawił, że jesteśmy obecnie największym krajowym producentem dywanów i wykładzin oraz posiadamy jedną z najnowocześniejszych fabryk w Europie. Dobrą pozycję zawdzięczamy poważnym nakładom inwestycyjnym w zakresie najnowszych technologii produkcji oraz gruntownej reorganizacji przedsiębiorstwa. Posiadamy najnowocześniejszy park technologiczny w Europie środkowo-wschodniej. Stosowane przez nas rozwiązania w procesie produkcji, nieosiągalne przez innych polskich producentów w naszej branży, pozwalają nam konkurować ze światowymi liderami z branży.

Wytwarzamy rocznie około 2 milionów m2 dywanów w kilkuset wzorach, co stanowi ponad 65% całej krajowej produkcji w tej branży i zapewnia nam pozycję niekwestionowanego lidera na polskim rynku.
Agnella jest także bezkonkurencyjna w zakresie eksportu, jako polski producent dywanów i wykładzin podbijamy wiele rynków zagranicznych. Eksportujemy ponad połowę produkcji, głównie do Wielkiej Brytanii, USA oraz Unii Europejskiej i krajów Europy Wschodniej.