Loading...
Aktualności

Wystawa „Happy Birthday”

„Happy Birthday” – wystawa monograficzna dywanów Jolanty Rudzkiej-Habisiak

boutique

20 kwietnia- 30 września 2010 r.
Centralne Muzeum Włókiennictwa, Łódź, ul. Piotrkowska 282


W ramach XIII Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi mamy okazję zobaczyć monograficzną wystawę jednej z najbardziej cenionych polskich projektantek tkaniny unikatowej i użytkowej – Jolanty Rudzkiej-Habisiak. Ta pierwsza tak obszerna prezentacja przemysłowych wzorów łódzkiej artystki obejmuje dywany, które zaprojektowała w latach 2006-2010 dla Fabryki Dywanów „Agnella” S.A. z Białegostoku.

Ponad 80 dywanów zgromadzonych na wystawie to przekrojowa dokumentacja 5-letniej współpracy Jolanty Rudzkiej-Habisiak z największym w Polsce producentem dywanów i wykładzin dywanowych. Znajdziemy tutaj przede wszystkim wzory z autorskich kolekcji Avant-Garde i Natural, ale także wiele innych dywanów – od nowoczesnych, minimalistycznych wzorów z kolekcji Jazzy, Cozzy i Structural, po inspirowane historycznymi i etnicznymi motywami dywany stylowe. Ciekawostkę stanowi po raz pierwszy prezentowana szerokiej publiczności linia dywanów tuftingowych z dekoracyjnymi aplikacjami, głównie wykonanymi ze skóry – ulubionego materiału projektantki, często stosowanego przez nią w jej unikatowych realizacjach tkackich.
Kluczem do odczytania wystawy mogą być motywy, wzory, inspiracje obecne zarówno w unikatowych, jak i w przemysłowych tkaninach projektu Jolanty Rudzkiej-Habisiak. Bogactwo faktur i kolory odwołujące się do świata natury, poszukiwanie zaskakujących odbiorcę czy użytkownika wizualnych i haptycznych doznań, ulubione motywy chmur, węzłów, dzianiny, inspiracje zaczerpnięte ze świata mody i pop-kultury – wszystko to odnajdziemy w obu sferach jej twórczości.
„Happy Birthday” to wystawa wyjątkowa również pod tym względem, że potwierdzająca swoistą nobilitację społeczną wzornictwa przemysłowego, jaka dokonała się w Polsce w ostatnich latach. To jedna z pierwszych tak obszernych monograficznych prezentacji twórczości polskiego projektanta w zakresie wzornictwa przemysłowego i pierwsza szeroka prezentacja przemysłowych wzorów autorstwa Jolanty Rudzkiej-Habisiak.

Wystawa jest czynna: wtorek ,środa 9.00-16.00, czwartek 11.00-19.00, piątek 10.00-17.00

Jolanta Rudzka-Habisiak
Urodziła się w 1958 roku. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (obecnie Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego). Tam w 1985 roku uzyskała dyplom w Pracowni Tkaniny Unikatowej. Od 2005 roku jest profesorem w Pracowni Dywanu i Gobelinu macierzystej uczelni. Brała udział w ponad 130 wystawach zbiorowych – polskich i międzynarodowych – oraz w ponad 20 indywidualnych. Równolegle z zajmowaniem się szeroko pojętą tkaniną artystyczną, projektuje dywany przeznaczone do produkcji przemysłowej. Od 2006 roku zajmuje stanowisko dyrektora artystycznego Fabryki Dywanów „Agnella”. Laureatka wielu prestiżowych nagród za dzieła unikatowe i kolekcje dywanów. Zainicjowała powstanie Fundacji PROTEXTIL, promującej polską sztukę tkaniny. Jest członkiem Friend`s of Fiber Art. International (USA).

Gdzie kupić

Dowiedź się, gdzie kupić nasze produkty

Wyjątkowe dywany

Poznaj kolekcję dywanów wełnianych

Jesteśmy na:

Zapisz się na newsletter